Kultura na sobotę: 100 Manga Artists

Dodano: 17 marca 2018

[Głosów: 1]

Mangowy przekrój

Od zawsze chciałeś zainteresować się japońskim komiksem, ale nie wiedziałeś, od czego zacząć? Taschen przybywa z pomocą w postaci poręcznego, niedużego albumu.

„100 Manga Artist” stanowi urozmaiconą graficznie listę najznamienitszych artystów na scenie japońskiego komiksu, ułożoną pod względem ich nazwisk w kolejności alfabetycznej. Regularnie wznawiany i aktualizowany zbiór (recenzowany album został wydany w 2017 roku) stanowi bardziej prezentację stylów graficznych i narracyjnych z kraju kwitnącej wiśni aniżeli kompendium historyczne.

Nie uświadczymy tutaj zarysu historii mangi ani innych tego rodzaju ciekawostek. Pomimo to zostajemy zaproszeni przez Taschen do wejścia w głąb przedziwnego świata. Już sama okładka zapowiada surrealistyczne, momentami oniryczne doświadczenia w trakcie lektury. Jest to w rzeczy samej jazda bez trzymanki, albowiem autorzy odpowiedzialni za kolekcję nie stawiali sobie żadnych ograniczeń ani autocenzury. Obok prac mistrzów mang obyczajowych (Taniguchi) mamy zaprezentowane prace tuzów japońskiego horroru, sensacji, a nawet komiksu erotycznego. Reprezentatywne plansze oraz panele są wzbogacone o krótką notatkę opisującą styl danego artysty oraz jego kontekst kulturowy w obrębie historii obrazkowych z dalekiej Azji.

Można mieć, co prawda, wątpliwości o sens publikowania takiej graficznej kolekcji w momencie, gdy internetowi fani mangi tworzą własne strony internetowe na ten sam temat, często o wiele bardziej obszernie i w dodatku za darmo. Niemniej jednak „100 Manga Artist” wyda się ciekawą propozycją dla projektantów graficznych, designerów oraz osób niezaznajomionych z kulturą komiksu jako takiego. Pozwoli im to poznać szczyptę mangowego klimatu i da niejako kompas pozwalający orientować się w klimatach i nastrojowości poszczególnych artystów. Wszelcy komiksowi wyjadacze i znawcy śmiało mogą odrzucić niniejszą pozycję.

Autorem powyższego artykułu jest założyciel i głównoprowadzący bloga „Gotham w deszczu” Michał Chudoliński – Krytyk komiksowy i filmowy. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, w szczególności komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Przez lata związany z „Magazynem Miłośników Komiksu KZ” jako redaktor naczelny. Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Realizował projekt „O popkulturze na serio” dla Centrum Kultury w Żyrardowie. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Pełnił funkcję kuratora Sekcji Mitów Popkultury na festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINSTGRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL). Jako manager Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego pomagał Markowi Millerowi m.in. przy pracach nad książką z elementami reportażu komiksowego „Papież i Generał”. Obecnie pracuje w TVP.

Korekta: Aleksandra Wucka.

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa TASCHEN oraz księgarni Jak wam się podoba / As You Like it za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł książki: 100 Manga Artists
Redaktorzy: Amano Masano, Julius Wiedemann
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 672
Wersja językowa: Angielska, niemiecka, francuska
Cena: € 15

Oceń wpis:
[Głosów: 1]
Kultura na sobotę: 100 Manga Artists written by Chudyśrednia ocen5/5 - 1oceny użytkowników