O NAS

Michał Chudoliński – Autor i pomysłodawca „Gotham w deszczu”. Absolwent socjologii Collegium Civitas, który oprócz pisania publicystyki ma również doświadczenia badawcze. Swoją pracę magisterską poświęcił dewiacjom zawartym w filmach o Batmanie, czerpiąc zarówno z socjologii kultury, jak i socjologii dewiacji. Od 2003 do 2006 roku prowadził dział komiksowy w serwisie BatCave. Od tamtej pory pracuje przy numerach „Magazynu Miłośników Komiksu KZ”. Publikuje także na łamach „Nowej Fantastyki”, „Czasu Fantastyki”, „2+3D” oraz na stronie Polityka.pl. Opublikowano współredagowane przez niego 15 wydanie „Zeszytów Komiksowych”, poświęcone postaci Mrocznego Rycerza z Gotham. Wywiady: Popblog 1, Popblog 2, TOK fm (Link awaryjny), Weare.pl, Prosto z kadru

Michał Siromski – Na co dzień psycholog i koordynator projektów w CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne w Toruniu, w czasie wolnym badacz komiksu. Ma na swoim koncie publikacje w „AQQ”, „Zeszytach Komiksowych”, „Ziniolu” i „Antologiach referatów Sympozjów Komiksologiczych”. Od 2004 roku członek redakcji „Magazynu Miłośników Komiksu KZ”.

Lukasz Chmielewski znany jako Chmielu – Pisuje scenariusze komiksów (seria „Dogmat” oraz shorty publikowane tu i ówdzie), pisuje też o nich (kiedyś „Produkt” i „SFera”, teraz „KZ”) oraz o filmach. Członek – jakkolwiek to brzmi – rozbitej przez polskie realia Produkt Crew. Ukończył historię. Fan twórczości Gartha Ennisa, Warrena Ellisa, Marka Millara, Briana Bendisa, Joego Hilla, Stephena Kinga, Andrzeja Sapkowskiego, Thomasa Harrisa, Jamesa Ellroya, Johna Katzenbacha, Michaela Manna, Trenta Reznora, „wczesnego” Kazika i kilku innych kolesi. Wielbiciel Batmana i Punishera. Nałogowy komiksiarz i rowerzysta. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Luizą oraz kotkami Zmiotką i Plamką.

Michał Jadczak – Urodzony w 1987 roku w Warszawie. Od dzieciństwa pasjonowało go wszystko, co rozwijało wyobraźnię – od klocków Lego po komiksy. Ze światem amerykańskich herosów pierwszy raz zetknął się w szkole podstawowej, gdy namiętnie chłonął przygody Człowieka-Pająka. Chociaż nie przepada za bohaterami zakładającymi bieliznę na spodnie, Batmana ceni i szanuje. Miłośnik literatury, muzyki i kawy spowitej papierosowym dymem.

Monika Banik – Nałogowa czytelniczka, miłośniczka Sherlocka Holmesa, była współprowadząca podcastu „Gorzej nie będzie„. Wolny czas dzieli pomiędzy ratowanie zwierząt i polowanie na zaginione przecinki i zdublowane spacje.

Klementyna Dec – Tłumaczy zawodowo i z zamiłowania. W pozostałych wolnych chwilach propaguje twórczość Neila Gaimana, współprowadząc polską wersję jego internetowego dziennika.

Marek Kamiński – Absolwent (nie mylić z alkoholem) Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę magisterską poświęcił Królowej Nauk w twórczości Lewisa Carrolla, autora „Przygód Alicji w Krainie Czarów” (więcej w wywiadzie: Popblog 1, Popblog 2).
Recenzent. Członek klubu Toastmasters. Miłośnik: Batmana, matematyki (szczególnie rekreacyjnej), salsy kubańskiej i Ruedy de Casino, planszówek, muzyki filmowej oraz filmów i seriali. W kolekcji ma chyba ponad 1000 płyt DVD i Blu-ray, w tym wszystkie 3 filmy o Batmanie: „Człowieka ze Stali”, „Spider-Mana 3” oraz „Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi”. Koneser i producent sycących sucharów. Fan Jake’a Peralty. Mimo że bardzo często przepełnia go stres, jego duchowym zwierzęciem jest Kicia Rożek.

Jakub Michalik – Tytuł magistra filologii angielskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor pracy poświęconej cechom amerykańskiego gotyku w twórczości Stephena Kinga. Zainteresowania: wielkie dzieła literatury światowej (szczególnie okres amerykańskiego romantyzmu, epoki wiktoriańskiej i modernizmu), socjologia kultury popularnej, gatunek superbohaterski w komiksie i filmie, przekład literacki, historia kina, krytyka filmowa. Fan Batmana.

dr Barbara Szymczak-Maciejczyk – Filolog i publicystka, zastępca redaktora naczelnego w czasopiśmie „Creatio Fantastica”, badaczka popkultury; interesuje się zwłaszcza współczesnym wykorzystaniem figur wampira i czarownicy, postaciami kobiecymi w fantastyce i szeroko pojętą grozą. Dysertację poświęciła opisaniu doświadczenia miłości i samotności w prozie kobiecej XX wieku.

Bartłomiej Łopatka – Filolog francusko-angielski, fan fantastyki, Batmana, Gwiezdnych Wojen i Rona Swansona. W wolnych chwilach udaje, że jest programistą.

Krystian Górny – Za dnia zajmuje się tańcem popping, w nocy zaś broni Gotham przed złem jako Red Robin. W świat superbohaterów wkręcił się po obejrzeniu serialu „Smallville” i to od tamtej pory jeździ po sklepach meblowych w poszukiwaniu nowych półek na komiksy.

Michał Lipka – Rocznik 88. Z komiksów nigdy nie wyrósł, choć pasjami czyta powieści i sam także stara się pisać. Ma na koncie kilka publikacji, scenariusz komiksowy też zdarzyło mu się popełnić, ostatnio jednak przede wszystkim skupia się na recenzjach i publicystyce, pisanych m.in. dla prowadzonego przez siebie bloga „Książkarnia”.

dr Wojciech Lewandowski – Badacz specjalizujący się w analizie problematyki społecznej i politycznej w kulturze popularnej (powieściach graficznych i komiksach, rocku progresywnym i literaturze grozy). Pracuje w Instytucje Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współzałożyciel i sekretarz Grupy Badawczej Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA. Wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Prowadzi bloga „Gitarą Rysowane” poświęconego popkulturze z naciskiem na komiks i muzykę rockową.

Maciej Skup – Prawie historyk z wykształcenia, ze specjalizacją z historii wojskowości. Z zawodu i powołania subiekt w księgarni, obecnie wydawnictw importowanych. Z Batmanem od czasów TM-Semic („Knightquest” i „Halloween”).

Łukasz Jagielski – Jeżeli to czytasz, to jesteś bardzo ciekawy. A jeśli jesteś ciekawy, to zapraszam na profil na Instagramie JAGIELSKI_ART. Zobaczysz tam, że przede wszystkim jestem ilustratorem, fanem komiksów wszelakiej maści i umiarkowanym geekiem. Mam jednego ojca, ale wychowywali mnie przede wszystkim Jim Lee, Todd McFarlane, Whilce Portacio, Norm Breyfogle, John Byrne, Grzegorz Rosiński. O wykształcenie dbało wielu innych… Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Jestem absolwentem gdańskiej ASP, gdzie obroniłem dwa dyplomy – z Grafiki i Architektury Wnętrz. Byłem współorganizatorem pierwszych gdańskich spotkań komiksowych GDAK. Piłem wodę ognistą 😉 z Marvano i Stanem Sakai. A jeżeli jesteś wścibski, to prywatnie jestem mężem i ojcem dwóch córek, które są wielkimi fankami Batmana… po tatusiu!

Aleksandra Wucka – Urodzona w 1996 roku w Gdańsku. Studentka V roku filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Za dnia miłośniczka mody, fotografii i kotów, w nocy zaś zgłębiająca filozofię komparatystka zanurzona w kulturze XX wieku.

Tomek Grodecki – Student prawa UKSW. Przyjazny troll internetowy. Współpracuje m.in. z Aleteią i Interią Muzyką. Śp. Maciej Parowski określił go kiedyś mianem „prostodusznego, fantastycznego brata łaty”.

Adam Ladziński – Dziecię lat osiemdziesiątych, miłośnik angielskiego, blogów i sitcomów. Za Krakowem, w którym mieszka na jednym z wielkich osiedli, nie przepada.

Wojciech Pawliński – Student Grafiki warszawskiej ASP. Twórca plakatów, komiksów i ilustracji. Jego stronę internetową znajdziecie tutaj.

Współpracują: Rafał Kołsut, Marcin Andrys

Logo: Tomasz Grobelny, Wojciech Pawliński

Layout: Wojciech Pawliński

Projekt strony: Jakub Stępniak

Mechanika strony: Kamil Machałowski

Na„Gotham w deszczu”swoje teksty publikowali m.in.:

Michał Wolski, Rafał Kołsut, Konrad Dębowski, Jakub Baran.