DLA AUTORÓW

Zapraszamy do współpracy zarówno wielbicieli Batmana, jak i studentów humanistyki oraz osoby zafascynowane kulturą masową. Mile widziani są także studenci edytorstwa, filologii i lingwistyki stosowanej, specjalizujący się w redagowaniu, korekcie i tłumaczeniu tekstów na angielski.

Interesują nas zamknięte, przekrojowe artykuły, publicystyka, a także recenzje już zamkniętych historii/serii. Wychodzimy z założenia, że warto rozprawiać głównie o historiach posiadających początek, rozwinięcie i zakończenie, dlatego nie będziemy publikować analiz pojedynczych zeszytów, które dają jedynie powierzchowny wgląd w sam koncept.

Najmilej widziane są artykuły z odpowiednio uargumentowaną tezą. Teksty ukazujące Mrocznego Rycerza i jego otoczenie z nowej perspektywy. Nieistotne jest, czy tekst będzie krytyczny wobec samej franczyzy, czy też będzie jego wielką apoteozą. Liczy się sam tekst, jego myśl przewodnia, argumenty za nim stojące oraz jakość.

Zanim jednak napiszecie artykuł wolelibyśmy, żebyście przesłali nam wcześniej do wglądu konspekt tekstu, składający się z omówienia jego treści oraz listy publikacji, na których chcecie się opierać w trakcie pisania. Gdy temat zostanie już zaakceptowany, należy przestrzegać następujących wymogów edytorskich:

  • Zalecana objętość nadsyłanych tekstów to 5 do 10 stron maszynopisu (czcionka: Arial, rozmiar 12 p., interlinia: 1,5 wiersza, marginesy: 2,5 cm). Długość tekstu nie może być większa niż 15 stron.
  • Tekst powinien zawierać wyraźnie oddzielony tytuł, lead oraz podtytuły nadające mu strukturę.
  • Artykuły powinny być zapisane w formacie .docx, .doc lub .odt (nie .pdf!).
  • Cudzysłów (zapisywany zawsze jako tzw. cudzysłów typograficzny, inaczej zwany drukarskim, czyli w postaci „…”) stosuje się do zapisu tytułów czasopism oraz do oznaczania krótkich cytatów.
  • Cytaty dłuższe niż jedno zdanie należy wyodrębnić z tekstu poprzez umieszczenie ich w osobnym akapicie i zapisanie czcionką w rozmiarze 10 p.
  • Załączone ilustracje prosimy opisać przypisem w następującej postaci: Opis ilustracji. Autorzy: imiona i nazwiska. © nazwa wydawnictwa lub wytwórni posiadającej prawa do ilustracji.
  • W recenzjach koniecznie należy zawrzeć pod koniec tekstu stopkę, w której znajdą się następujące informacje:

„Tytuł komiksu”

Tytuł oryginału: „Tytuł”

Scenariusz:

Rysunki:

Tusz:

Liternictwo:

Kolorystyka:

Tłumaczenie:

Wydawca: polski wydawca

Data wydania: Data polskiego wydania

Wydawca oryginału:

Data wydania oryginału:

Objętość:

Format: wymiary komiksu (jak nigdzie nie ma informacji, należy zmierzyć)

Oprawa: SC/HC/ SC z skrzydełkami/ HC ze skrzydełkami

Papier: offsetowy/kreda/inne cuda niewidy

Druk: kolorowy/czarno-biały

Dystrybucja: księgarnie/internet etc.

Cena: w złotych/w dolarach

Należy podkreślić, że wszyscy członkowie redakcji piszą z czystej pasji, więc za naszą twórczości nie dostajemy honorariów (a wpływy z reklam ledwie starczają na utrzymanie serwera i domeny). Staramy się jednak, aby wysiłek włożony w tę inicjatywę w przyszłości zaprocentował i pozwolił na wypłacanie pieniędzy za nadesłane teksty. Do tego czasu „Gotham w deszczu” pozostaje witryną non-profit, która przynosi autorowi satysfakcję z publikacji, a czytelnikom – z lektury wartościowego tekstu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wysyłania prac na adres gothamwdeszczu@gmail.com albo michal.chudolinski@gmail.com. Jeżeli tekst będzie nadawał się do publikacji, w ciągu kilku dni otrzymacie od nas odpowiedź, a następnie zamieścimy go na stronie.