Nightwing: Rough Justice

Dodano: 4 kwietnia 2018

[Głosów: 0]

 

Opowieść o dojrzewaniu Dicka Graysona do roli superbohatera znanego jako Nightwing, niezależnego od swego mrocznego mentora, jaką Chuck Dixon rozpoczął w tomie Blüdhaven, znajduje swoje rozwinięciem w drugim tomie serii zatytułowanym Rough Justice. Młody superbohater stara się oczyścić z przestępców miasto Blüdhaven, przy którym Gotham może wydawać się ostoją praworządności; jednocześnie poszukując własnego stylu działania. Z jednej strony Grayson stara się działać sam, z drugiej wydaje się, że ciągle potrzebne mu jest wsparcie, a przynajmniej potwierdzenie przez Batmana akceptacji obranego kierunku.

Dixon rozpoczyna zamieszczoną w Rough Justice opowieść dokładnie w tym miejscu, w którym zakończyła się ona w tomie Blüdhaven. Jego nadrzędnym celem jest zniszczenie kierującego podziemiem Blüdhaven złoczyńcy skrywającego się pod pseudonimem Blockbuster. Jednocześnie Nightwing stara się dopaść skorumpowanych policjantów z zamieszkiwanej przez niego metropolii. Konfrontacje z głównym przeciwnikiem wypełnione są licznymi zwrotami akcji, pojawieniem się dobrze znanych z opowieści o Batmanie przeciwników, z którymi zmagania okazują się być niezwykle wymagające. W newralgicznych momentach pojawia się także Batman, jednak Dixon umiejętnie przesuwa go na drugi plan.

W wątku o zmaganiach z Blockbusterem Nightwing będzie musiał także stawić czoła głęboko skrywanym lękom. Poświęcony temu zeszyt The Neighborhood jest jednym z najciekawszych w całym zbiorze. Jego oniryczny charakter dobrze podkreślają, czasem wręcz karykaturalnie przerysowane, grafiki Scotta McDaniela.

Obok głównego wątku w zbiorze Rough Justice znajdują się dwie krótsze opowieści o zmaganiach Nightwinga ze światem przestępczym Blüdhaven. W pierwszej z nich, zatytułowanej Wheels, Dick Grayson próbuje rozpracować gang złodziei telewizorów. Ostatni kadr tej opowieści zapowiada wydarzenia kolejnych zeszytów, w których do Blüdhaven zawita Man-Bat. W zeszytach The Stalking Skies oraz The Hunting Moon Nightwing stara się pomóc uchronić zmienionego w potwora naukowca przed medialnym cyrkiem, w który chce go wplątać magnat medialny Rudolf Muldoon. Grayson zmierzy się z Deathstrokiem, którego ekscentryczny biznesman wynajął, aby zrealizować swoje złowieszcze plany. Media dążące do maksymalizacji zysku gotowe są, zdaje się sugerować Dixon, na każde działanie, które przyniesienie im dodatkowe zainteresowanie widowni oczekującej na coraz bardziej stymulujące rozrywki.

Zamykająca zbiór Rough Justice opowieść pochodząca z Nightwing Annual #1, do której scenariusz napisał Devin Grayson, dotyczy specyficznego śledztwa poprowadzonego przez Dicka Graysona. W niewyjaśnionych okolicznościach giną trzej kolejni mężowie Emily Washburn. Zaintrygowany tajemnicą Grayson postanawia uciec się do mniej typowych metod śledczych, zwłaszcza że zagadka okazuje się całkiem skomplikowana. Forever Hold Your Peace okazuje się być godnym zwieńczeniem drugiego tomu serii Nightwing.

Chuck Dixon ciekawie rozrysowuje kolejne wątki przygód Dicka Graysona, w których możemy obserwować dojrzewanie głównego bohatera do wyznaczonej sobie roli. Przy okazji Dixon czyni liczne komentarze dotyczące kondycji ówczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Obok wspomnianych wcześniej negatywnych stron amerykańskich mediów, wskazuje na brak poczucia bezpieczeństwa w amerykańskich metropoliach. Scenarzysta zadaje także pytanie o granice działania jednostek wobec bezradności stróżów prawa. Rozkręcający się przez cały tom wątek samotnika Tada, który próbuje wziąć sprawy we własne ręce, choć stosowane przez niego metody wzbudzają wątpliwości, stanowi tego zagadnienia doskonałą ilustrację. Konfrontacja Tada z, prezentującym bardziej koherentny kodeks moralny, Nightwingiem wydaje się być nieuchronna w kolejnych tomach serii.

Od strony graficznej komiks Nightwing Volume 2: Rough Justice nie różni się specjalnie od swojego poprzednika. Osoby lubiące, bądź czujące sentyment do charakterystycznego dla lat dziewięćdziesiątych sposobu rysowania powinny być zadowolone. W drugim tomie, oprócz typowego dla lat dziewięćdziesiątych umiarkowanego poszanowania dla ludzkiej anatomii, można też dostrzec więcej karykaturalnych przerysowań oraz graficznych wyolbrzymień. Kiedy bohaterowie się pocą, to są w stanie, za każdym razem, zasilić całkiem pokaźny zbiornik wodny.

Nightwing Volume 2: Rough Justice w dobrym stylu kontynuuje opowieść o dojrzewaniu jednego z najbardziej popularnych superbohaterów. Dixon wraz ze współpracownikami tworzy przekonujący portret zdominowanego przez przestępczy świat Blüdhaven, w którym działa, z niewielką pomocą przyjaciół, Nightwing. Pisane przez Dixona historie bawią, ale też, od czasu do czasu, skłaniają do trochę głębszych refleksji.

Autorem recenzji jest dr Wojciech Lewandowski – badacz specjalizujący się w analizie problematyki społecznej i politycznej w kulturze popularnej (powieściach graficznych i komiksach, rocku progresywnym i literaturze grozy). Pracuje w Instytucje Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współzałożyciel i sekretarz Grupy Badawczej Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA. Wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Prowadzi bloga Gitarą Rysowane poświęconego popkulturze z naciskiem na komiks i muzykę rockową.

Korekta: Aleksandra Wucka.

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa TASCHEN oraz księgarni Jak wam się podoba / As You Like it za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł komiksu: „Nightwing Volume 2: Rough Justice”

Scenariusz: Chuck Dixon, Devin Grayson

Rysunki: Scott McDaniel, Karl Story, Greg Land, Bob McLeod

Kolor: Roberta Tewes

Okładka: Scott McDaniel, Karl Story

Wydawca: DC Comics

Data wydania: 2015

Liczba stron: 296

Format: 170 x 260 mm

Oprawa: miękka

Druk: kolor

Cena: $19,99

Oceń wpis:
[Głosów: 0]