Justice League Action

Dodano: 2 marca 2018

[Głosów: 3]

MAŁA RZECZ, A CIESZY

Zakończenie w 2006 roku monumentalnego projektu, jakim było animowane uniwersum DC, nie oznaczało końca telewizyjnych adaptacji przygód superbohaterów z tego wydawnictwa. Jedna z najnowszych propozycji to „Justice League Action” – serial emitowany przez Cartoon Network, którego pierwsze 26 odcinków zostało wydanych na DVD w Polsce. Chociaż jego forma jest zupełnie inna od takich produkcji jak: „Justice League” i „Justice League Unlimited”, to dotrzymuje on kroku swoim poprzednikom, spełniając dwie najważniejsze funkcje: oferuje dobrą zabawę i przegląd niezwykle bogatego świata DC.

W przeciwieństwie do animowanego uniwersum DC, którego kolejne odsłony potrafiły poruszać zaskakująco poważne tematy, „Justice League Action” to serial skierowany do młodszych odbiorców. Jego odcinki trwają zaledwie 10 minut i nie są ze sobą powiązane (nie licząc pierwszych czterech, tworzących pilot). To proste, pojedyncze historie, w których najważniejsze są humor oraz tytułowa akcja. Nie jest to jednak wada, ponieważ fabuły odcinków są ciekawe i różnorodne, a humor, choć nie zawiera ukrytych aluzji dla dorosłych, nie jest infantylny, przez co dostarcza rozrywki widzom w każdym wieku. Szczególnie zabawne są dwie postaci: elastyczny i niezdarny Plastic Man oraz wyjątkowo nietypowy bohater – Firestorm, nastolatek posiadający moc umożliwiającą manipulację cząsteczkami (dzięki czemu może transmutować przedmioty), który zmuszony jest dzielić umysł… ze swoim nauczycielem (co stanowi dla obydwu źródło znacznej frustracji).

Ich obecność w tym serialu świadczy o jego kolejnej zalecie. Podobnie jak poprzednie produkcje, „Justice League Action” to doskonały przegląd niezwykle bogatego, zróżnicowanego uniwersum DC. Oprócz powszechnie znanych superbohaterów jak: Superman, Wonder Woman i Batman, twórcy serialu nie boją się wprowadzać do niego postaci, których mogą nie znać nawet najwierniejsi fani wydawnictwa (jak na przykład Space Cabbie). Znakomici aktorzy udzielający głosu bohaterom to między innymi: Kevin Conroy (po raz kolejny w roli Mrocznego Rycerza), Mark Hamill (ponownie jako Joker, a także Swamp Thing), James Woods (Lex Luthor) oraz John DiMaggio (Lobo).

„Justice League Action” to kolejny dowód na to, że świat komiksowych superbohaterów nie musi być zbyt poważny i jest w nim miejsce na lekkość i humor. Serial pokazuje również, że nawet krótka forma nie stanowi przeszkody dla przedstawienia bogactwa uniwersum DC. To bardzo dobry, przystępny sposób na wprowadzenie młodych widzów do tego fascynującego świata – ale nawet wierni fani będą się dobrze bawić.

Autorem recenzji jest Jakub Michalik. Tytuł magistra filologii angielskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor pracy poświęconej cechom amerykańskiego gotyku w twórczości Stephena Kinga. Zainteresowania: wielkie dzieła literatury światowej (szczególnie okres amerykańskiego romantyzmu, epoki wiktoriańskiej i modernizmu), socjologia kultury popularnej, gatunek superbohaterski w komiksie i filmie, przekład literacki, historia kina, krytyka filmowa. Fan Batmana.

Korekta: Aleksandra Wucka

Dziękujemy firmie Galapagos za udostępnienie płyty DVD do recenzji.

Tytuł: „Justice League Action”
Twórcy: Jim Krieg, Butch Lukic, Alan Burnett
Obsada: Kevin Conroy, Rachel Kimsey, Jason J. Lewis, Mark Hamill, James Woods
Muzyka: Kevin Riepl
Liczba odcinków: 26

Oceń wpis:
[Głosów: 3]
Justice League Action written by Chudyśrednia ocen3.7/5 - 3oceny użytkowników