Dni Fantastyki 2015

dnia fantastyki plakat
Już za tydzień, w dniach 26-28 czerwca w Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu odbędzie się jedenasta edycja Dni Fantastyki. Miło nam poinformować, że objęliśmy nad nią patronat medialny oraz wprowadzimy tam trochę Batmanowych klimatów.
Pełną wersję programu DeeFów znajdziecie tutaj, a poniżej bat-program, który przygotuje Marek Kamiński (po kliknięciu na tytuł znajdziecie jego krótki opis danego punktu):piątek, 26 VI:
godz. 17:00: KONKURS: Jeden z dziesięciu Robinów – czyli konkurs wiedzy o Batmanie i spółce,

niedziela, 28 VI:

godz. 12:00: Ile jest Batmana w „Gotham”. Słów kilka o serialach DC,

godz. 14:00: Wysyp superhero-seriali DC Comics.

Cennik biletów i karnetów na Dni Fantastyki znajdziecie w tym miejscu.

Adres, pod który należy się skierować:
Centrum Kultury „Zamek”
pl. Świętojański 1
54-076 WrocławNajserdeczniej Was na całe Dni Fantastyki zapraszamy, a poniżej informację prasową przedstawiamy.

 df130x180

Dni Fantastyki (DF-y) to obecnie największa i jedyna organizowana nieprzerwanie od wielu lat impreza z branży fantastycznej na Dolnym Śląsku, a także jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Od samego początku, czyli od 2004 roku, odbywają się w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc we Wrocławiu – leśnickim Zamku, w którym obecnie mieści się siedziba Centrum Kultury „Zamek” – oraz w jego najbliższym otoczeniu, na terenach krajobrazowego Parku Leśnickiego.

W 2015 roku Centrum Kultury „Zamek” zaprasza na jedenaste Dni Fantastyki, które odbędą się w dniach 26-28 czerwca. Motywem przewodnim są wielkie światy fantastyczne takie jak: tolkienowskie Śródziemie, uniwersum Gwiezdnych wojen czy Gry o tron. Program wypełniono spotkaniami z gośćmi, prelekcjami oraz pokazami. W tym roku pojawi się podział na bloki oraz strefy. Bloków jest pięć – dotyczą literatury, nauki i technologii, komiksu i ilustracji, filmu i seriali oraz gier. Są poświęcone ogółowi fantastyki; konkretnymi dziedzinami natomiast zajmą się strefy, których jest osiem – dotycząGry o tron, Władcy pierścieni, Gwiezdnych wojen, horroru, Hyde Park, fantastyki w Azji, Fantastyki Open oraz multimediów i YouTube.

 Rok temu w ramach Dni Fantastyki miał miejsce zlot fanów Gry o tron. Partnerowało mu HBO Polska. Tym razem w programie znalazła się strefa poświęcona sadze George’a R.R. Martina i stacja objęła ją patronatem. Dzięki tej współpracy przygotowano specjalne atrakcje: będzie można obejrzeć filmy dokumentujące pracę na planie, posłuchać wypowiedzi producentów i wygrać fantastyczne gadżety ufundowane przez HBO Polska. Organizatorzy Dni Fantastyki ogłosili także konkurs „Kryształowy smok”. W tym roku prace można zgłaszać w dwóch kategoriach – opowiadania i komiksu. Różnią się od siebie nie tylko formą, ale i tematem. Opowiadanie powinno dotyczyć postaci znajdującej się w świecie fantastycznym (na przykład w Grze o tron lub w uniwersum Tolkiena), postawionej w obliczu niezwykłych wydarzeń. Komiks natomiast ma przedstawiać losy bohatera, który znajduje się w obcym sobie świecie. Postać może być wymyślona na potrzeby pracy konkursowej lub zaczerpnięta z innego dzieła.

 Wśród gości bloku literackiego znaleźli się Andrzej Ziemiański, Łukasz Orbitowski czy Aneta Jadowska. Andrzej Ziemiański najbardziej znany jest ze swojego cyklu o losach Achai – w 2014 roku wydano czwarty tom kontynuacji serii. Książka Łukasza Orbitowskiego zatytułowana Tracę ciepło była nominowana do nagrody imienia Janusza A. Zajdla; ostatnio dzięki Bookrage ukazał się zbiór jego opowiadań Rękopis znaleziony w gardle. W listopadzie 2014 roku wydano Na wojnie nie maniewinnych – ostatni tom heksalogii o Dorze Wilk autorstwa Anety Jadowskiej.

Komiksem i ilustracjami zajmą się między innymi Rafał Szłapa, Daniel Gizicki, Konrad Okoński. Rafał Szłapa to autor komiksowgo fanzinu „Lekarstwo”, okładek dla wydawnictw Znak, Post i eSPe; przygotowuje także reklamy dla marek takich jak RMF FM, Tesco czy Kamis. Daniel Gizicki zajmuje się tworzeniem scenariuszy do gier oraz komiksów; współpracuje także z magazynem „Profanum”. Konrad Okoński to autor komiksów internetowych, najbardziej znany z A Quartz Bead; od 2013 roku rysuje komiks Kij W Dupie. O filmach i serialach opowie Bartosz Czartoryski, krytyk filmowy związany z magazynami takimi jak „Kino” czy „Film”; wśród zaproszonych gości bloku filmowo-serialowego są także Simon Zack, Michał Azarewicz i Sebastian Kucharski.

Ceny biletów na Dni Fantastyki 2015 wynoszą 15 zł (jednodniowy na piątek lub niedzielę) i 25 (jednodniowy na sobotę). Karnet kosztuje 40 zł. Po wykupieniu karty noclegowej (10 zł) można spędzić noc w pobliskiej szkole. Więcej szczegółów na stronie organizatora (http://www.dnifantastyki.pl/2015/index.php?go=bilety)

DF-y to trzydniowe święto fanów fantastyki, które przyciąga ludzi zainteresowanych fantastyką, czytających książki oraz komiksy, oglądających filmy oraz seriale, uwielbiających grać: czy to w planszówki, czy na konsolach, czy w RPG-i albo larpy – dla ludzi kreatywnych i otwartych, z nieograniczoną wyobraźnią. Impreza gromadzi ok. 1500-2000 miłośników fantastyki – nie tylko wrocławian, ale również fanów przyjeżdżających z różnych części kraju.

Pierwsze Dni Fantastyki odbyły się jeszcze w erze przedfejsbukowej, w 2004 roku. Od tamtego czasu w trakcie kolejnych 10 edycji odwiedziło nas kilkuset gości: pisarzy, redaktorów czasopism, rysowników, twórców gier, aktorów, reżyserów, artystów z Polski, Europy i USA.

Dokładny adres Zamku: pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław. Więcej informacji nahttp://www.dnifantastyki.pl/

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

3 thoughts on “Dni Fantastyki 2015”

    1. Aniu, ja się wybieram. 😉 Jako że poprowadzić mam i chcę te bat-punkty
      programowe. Mam nadzieję, że weźmiesz udział w konkursie i przyjdziesz
      na prelekcje, a po nich podejdziesz przybić piątkę lub żółwia. 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *