BATMAN: THE COURT OF OWLS ADULT COLORING BOOK

Dodano: 6 stycznia 2018

[Głosów: 4]

Batman: Trybunał sów” uznawany jest za jeden z najlepszych komiksów z serii „The New 52”, a nawet za jedną z najlepszych historii w 78-letnich dziejach Mrocznego Rycerza. Ojcem sukcesu, obok odpowiedzialnego za scenariusz Scotta Snydera, jest autor rysunków Greg Capullo. Wybór jego najznakomitszych prac z „Trybunału…” trafia teraz do ręki czytelników w postaci kolorowanki dla dorosłych. 

W 2016 roku DC zwietrzyło zarobek w modzie na kolorowanki dla dorosłych, czego owocem stały się narodziny serii „Coloring DC”. Albumy zawierają wybór pozbawionych kolorów stron z najciekawszych komiksów wydawnictwa. Swoje kolorowanki otrzymał cały panteon największych bohaterów DC. Oczywiście nie mogło wśród nich zabraknąć Batmana.

Jednym z albumów poświęconych Mrocznemu Rycerzowi jest kolorowanka na podstawie „Batman: Trybunał sów”. Komiksu nie trzeba szczegółowo przedstawiać wielbicielom obrońcy Gotham. Wystarczy przypomnieć, że akcja komiksu Snydera i Capullo zawiązuje się wokół tajemnicy tytułowego Trybunału – tajnej organizacji potajemnie rządzącej miastem. Dzieło z 2011 roku spotkało się z pozytywnym odbiorem krytyków i czytelników.

Każdy, kto zapoznał się z „Trybunałem sów”, wie, że ten komiks jest wypełniony po brzegi skomplikowanymi, bogatymi w detale kadrami. Podobnie jest z kolorowanką, na której 90 stronach znajdują się najatrakcyjniejsze sceny z komiksu. Tylko, czy rysunki Grega Capullo nadają się do kolorowania?

O ile komiksy o Wonder Woman, Flashu czy Green Arrowie (fragmenty dzieł poświęconych wszystkim tym bohaterom zaadaptowano na potrzeby „Coloringbook DC”) tętnią kolorami, a barwa odgrywa ważną rolę w budowaniu kadru, o tyle ilustracje do współczesnych przygód Batmana powstają głównie, skądinąd słusznie, wedle zasady „im ciemniej, tym lepiej”. Mroczne Gotham i jego niemniej mroczny obrońca wymagają rozlanych plam czerni. Akcja ma miejsce nocą, nierzadko w zaciemnionych wąskich uliczkach lub kanałach. Niewiele tu miejsca na zabawę kolorem. Nie inaczej jest z rysunkami Grega Capullo. Choć bardzo szczegółowe, nie zostawiają wiele miejsca do pokolorowania.

Nie broni się też kilka całostronicowych rysunków, które co prawda świetnie nadawałyby się do wycięcia, oprawienia w ramkę i powieszenia na ścianie, ale ze względu na wielkie puste, białe przestrzenie zupełnie nie nadają się do kolorowania.

Najsłabszą stroną ilustracji Capullo w „Trybunale sów” jest przedstawienie niezamaskowanej twarzy głównego bohatera. Przypominające nieco styl znany z japońskiej mangi, charakteryzujący się nieprzeciętnie dużymi oczami, sposób pokazania postaci nie pasuje do psychodelicznej, ponurej atmosfery komiksu. Na plus należy zatem policzyć redaktorom DC, że wśród ilustracji znajduje się stosunkowo mało klatek z twarzą Bruce’a Wayne’a.

Album wydrukowany jest na dobrym, grubym papierze. Niestety, producent nie zamieścił informacji dotyczących gramatury (grubość i sztywność kartek sugerują, że nie jest ona niższa, niż 250 g/m2). To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby pokolorować kolorowankę nie tylko kredkami, ale np. flamastrami. Bardziej zaawansowanym odbiorcom odradzam używania promarkerów, które choć dają możliwość kapitalnego cieniowania, będą przebijały na drugą stronę kartki.

Nie ma co ukrywać, że „Batman in Court of Owls. An Adult Coloring Book” nie jest niczym więcej, jak tylko gadżetem (myślę, że nawet jako taki broni się np. w charakterze prezentu) dla wiernych fanów Mrocznego Krzyżowca. Nie zmienia to jednak faktu, że z tą kolorowanką na podstawie „Trybunału sów” jest jeden zasadniczy problem: rysunki Grega Capullo tak dobrze wyglądają w czerni i bieli, że aż szkoda wypełniać je kolorami.

Autorem recenzji jest Bartek Makowski.

Korekta: Aleksandra Wucka

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa DC Comics oraz księgarni Jak wam się podoba / As You Like it za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: BATMAN: THE COURT OF OWLS ADULT COLORING BOOK

Scenariusz: Scott Snyder (na podstawie)

Rysunki: Greg Capullo

Kolor: –

Okładka: Greg Capullo

Wydawca: DC Comics

Data wydania: 20 września 2017

Liczba stron: 90

Format: 21 cm x 26 cm

Oprawa: miękka

Druk: czarno-biały

Cena: 15,99 $

Oceń wpis:
[Głosów: 4]
BATMAN: THE COURT OF OWLS ADULT COLORING BOOK written by Chudyśrednia ocen5/5 - 4oceny użytkowników