50 lat Batgirl

Dodano: 12 marca 2018

[Głosów: 1]

Batgirl: A Celebration of 50 Years

Galeria pomocniczych postaci Batmana – nawet w jego solowych seriach; mimo dość samotniczej krucjaty przeciwko przestępczości oraz wielokrotnie podkreślanej indywidualności – jest dość bogata, od lat towarzyszy mu grono wiernych sojuszników. Jednym z ważniejszych i najdawniejszych jest Batgirl, która przez pewien czas zastępowała Batwoman jako kobiece odbicie Nietoperza, a w zeszłym roku obchodziła pięćdziesięciolecie pełnoprawnego debiutu w Detective Comics #359.

Mówiąc pełnoprawny debiut, mam na myśli pojawienie się Barbary Gordon w roli Batgirl. W 1961 roku po raz pierwszy w komiksie o Batmanie wystąpiła Bat-Girl – była to Betty Kane, siostrzenica Kathy Kane, występującej wtedy jako Batwoman. Jako że rola Kane była epizodyczna (tylko siedem wystąpień w latach 1961-64, docelowo miała być ukochaną Robina), to za oficjalny debiut tej postaci uznaje się zazwyczaj rok 1967 i wspomniany powyżej Detective Comics. Taką rachubę przyjęli właśnie twórcy antologii Batgirl. A Celebration of 50 Years (choć zawiera ona także ten pierwszy numer z Betty Kane).

Jest to prawie czterystustronicowy, przekrojowy album kolejnych wcieleń Batgirl – akcja w ponad połowie zebranych zeszytów ma miejsce przed rokiem 2000 i ponad połowa opisuje działania Barbary Gordon (także już w ramach The New 52, ale bez żadnego epizodu z DC Rebirth). Znajdują się tutaj zarówno pojedyncze, wyrwane z szerszej całości epizody (choćby krótki wycinek z No Man’s Land), jak i krótkie jedno- i dwuzeszytowe zamknięte całości fabularne (walka z Cormorantem, Ashley Powell, starcie z Clayface’em).

To dość różnorodna, w miarę satysfakcjonująca prezentacja czy też kolekcja różnorakich stylów artystycznych i tego, jak zmieniały się fabuły komiksów superbohaterskich oraz postrzegania kobiecej postaci. To dość fascynujące obserwować, jak Batgirl w jednej z przygód pomaga Batmanowi i Robinowi wygrać potyczkę, dzięki rozdarciu na udzie; lub pozwala złoczyńcom uciec, bo musi zmyć sobie z twarzy błoto. Kontrapunktem wydaje się zeszyt, w którym Barbara Gordon korzysta z aplikacji podobnej do Tindera, żeby złapać złodzieja.

I jako lekko nostalgiczna wycieczka ten album sprawdza się świetnie. Pozwala w miarę szybko zapoznać się z kolejnymi wcieleniami Batgirl – choć trzeba przyznać, że w przypadku Cassandry Cain i Stephanie Brown jest to prezentacja zrobiona dość pobieżnie, raczej unikająca przedstawienia przełomowych wydarzeń z karier wspomnianych bohaterek. Jeżeli ktoś nie zna tych dwóch ostatnich, to nie dowie się o nich zbyt wiele, szczególnie że epizody z ich udziałem są krótkie i prezentują wybrane, chyba losowo, momenty ich karier. Ponownie: tylko w przypadku Barbary Gordon widzimy kilka momentów formacyjnych (między innymi konsekwencje wydarzeń opisanych w The Killing Joke i to, jak zmieniła się w Oracle, oraz jeden z ważniejszych momentów jej relacji z Dickiem Graysonem).

Z drugiej strony, o ile nowsze odsłony Batgirl mogą zachęcić do poznania jej dalszych przygód (szczególnie jeżeli chodzi o run Brendena Fletchera i Camerona Stewarta), tak te wcześniejsze raczej się nie bronią. Jest to więc wydanie zdecydowanie nakierowane na kolekcjonerów lub fanów postaci, którzy Batgirl już dość dobrze znają; nowych czytelników może odrzucić (zamierzony) brak wewnętrznej spójności kompozycyjnej i archaiczność zeszytów wydanych przed 1980 rokiem.

Autorem powyższego artykułu jest Bartłomiej Łopatka – filolog francusko-angielski, fan fantastyki, Batmana, Gwiezdnych Wojen i Rona Swansona. W wolnych chwilach udaje, że jest programistą.

Korekta: Aleksandra Wucka.

Tytuł komiksu: Batgirl: A Celebration of 50 Years

Scenariusz: Gail Simone, Kelley Puckett, Chuck Dixon, Gardner Fox, Bill Finger, Scott Betty, Frank Robbins, Bob Rozakis, Barbara Randall, John Ostrander, Kim Yale, Greg Rucka, Kelley Puckett, Dylan Harrocks, Bryan Q. Miller, Cameron Stewart

Rysunki: Pete Perez, Tim Levins, Lee Garbett, Rick Leonardi, Damian Scott, Sheldon Moldoff

Tusz: Dan Davis, Aaron Sowd, Trevor Scott, Jesse Delperdong, Robert Campanella, Charles Paris

Kolor:

Liternictwo:

Okładka: Marcos Martin, Alvaro Lopez

Wydawca: DC Comics

Data wydania: 15 luty 2017

Liczba stron: 384

Format: 175 x 267 mm

Oprawa: twarda

Druk: kolor

Cena: $39.99 (hardcover)

Oceń wpis:
[Głosów: 1]
50 lat Batgirl written by Chudyśrednia ocen1/5 - 1oceny użytkowników