25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Gotham w deszczu oraz Stowarzyszenie Twórców Contur serdecznie zapraszają na  25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Fanów Batmana szczególnie zapraszamy w sobotę do sali C na godzinę 17.15, na prelekcję Michała Chudolińskiego, Michała Siromskiego i Łukasza Chmielewskiego pod tytułem „Quo Vadis, Mroczny Rycerzu?”.

10626296_883378191674561_8571491339741734556_o

Jubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier odbędzie się w dniach 3-5 października 2014 roku. I tak jak przed rokiem – festiwalowe centrum zlokalizowane zostanie w łódzkiej Atlas Arenie. Gwiazdami tegorocznego MFKiG bez wątpienia będą Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, Andreas Martens oraz Regis Loisel.

Po raz pierwszy do Łodzi przyjechać ma Jean Van Hamme – belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak „Thorgal” „XIII” i „Largo Winch”. Swoją obecność na 25. MFKiG zapowiedzieli także: mieszkający w Kanadzie Regis Loisel – rysownik serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” i „Piotruś Pan”, który pracował też przy disneyowskich animacjach (m.in. „Mulan”) oraz Andreas Martens – rysownik i twórca komiksów „Rork”, „Koziorożec” , „Arq” i „Cromwell Stone”.

Do Łodzi przyjedzie szkocki scenarzysta, autor superbohaterskich serii „Sędzia Dredd” i „Batman”, także „2000 AD” Alan Grant oraz Arie Kaplan – amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki „From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics”). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich twórców mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kas” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl – norwescy autorzy komiksów, w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. „Moskwa”. 

Najnowszym gościem z naszej listy jest Ramon Perez, twórca komiksowej adaptacji scenariusza Jima Hensona Tale of Sand, a także Laurent Gomez, znany jako Salagir, twórca świetnie prosperujących portali komiksowych m.in. Dragon Ball Multiverse, amilova.com.

Egmont Polska zaplanował na festiwal obchody 15-lecia Klubu Świata Komiksów – swojego działu wydawniczego, który przez półtorej dekady publikował na polskim rynku istotne zagraniczne i rodzime graficzne opowieści. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorami, których komiksy zostały wyłonione w pierwszym konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy i ukażą się nakładem wydawnictwa Egmont.

Wśród wielu atrakcji festiwalowych, znajdą się m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami „Tymek i Mistrz” oraz „Diplodok” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii „Wilq” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: „Żywe Trupy”, „Conan” i „Thorgal”). Na festiwalu będzie można spotkać blisko stu polskich autorów komiksowych m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Bogusława Polcha, Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego.

Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. wystawy i publikacje. Ponadto, wśród zaplanowanych wystaw znajdą się: ekspozycja na temat Lucky Luke’a, a na niej plansze, plakaty i gadżety vintage, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki. W planach są też obchody 30-lecia „Tajfuna” wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu „Pieces Book”. W programie znajdzie się blok poświęcony science fiction. Nie zabraknie stałych stref: Manga Corner, Star Wars, dziecięcej i targowej oraz seansów dedykacji i warsztatów. Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.

Na festiwalu, zgodnie z jego nazwą, nie może zabraknąć gier. W rym roku zaplanowane są turnieje: „Starcraft 2”, „Dota 2”,„League of Legends”, „Counter Strike – Global Offensive”, „HearthStone” z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Odbędzie się także zlot fanów gier komputerowych Fan4Fan z licznymi konkursami i zabawami dla osób nie biorących udziału w turniejach. 25. MFKiG zaprasza również do turniejów na konsole PS3: „Tekken Tag Tournament 2”, „Ultra Street Fighter IV”, „Mortal Kombat” i „Ultimate Marvel vs Capcom 3”. Natomiast na konsolach Xbox360 będzie mógł pograć każdy kto przyjdzie do strefy gier. Nie zabraknie też gier planszowych i strategicznych.

Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury).
Organizatorami MFKiG są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Grupa SC2 i Dom Literatury w Łodzi, sponsorem głównym firma Atlas, a najważniejszymi partnerami Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Źródło: www.komiksfestiwal.comwww.contur.org.plwww.citystories.eu,www.facebook.com/FestiwalKomiksu

[Suma głosów: 1, Średnia: 5]

1 thought on “25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi”

  1. rewelka, dla komiksów będę obowiązkowo a jeszcze bardziej na turniej Fify 15 bo komputronik organizuje i może uda się zawalczyć o coś fajnego 😀

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *